Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’ın başkenti Kahire’de resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl sonra ziyaret ettiği Mısır’ın başkenti Kahire’deki İttihadiye Sarayı’nda Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah es-Sisi tarafından resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’a tarihi bir ziyarette bulunuyor. 12 yıl sonra geldiği başkent Kahire’de havalimanında karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile birlikte İttihatiye Sarayı’na gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna saraya top ateşi açıldı. Erdoğan daha sonra sarayda Sisi tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan, İstiklal Marşı ve Mısır İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şeref kıtasını selamladı. İki lider baş başa ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor.

Erdoğan’a Mısır ziyaretinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır eşlik ediyor.

Mısır-Türkiye ilişkileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’a son ziyaretini 2012 yılında gerçekleştirdi. Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013 yılında darbeyle devrilmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler bozuldu. Ankara ve Kahire heyetleri, istikşafi görüşmeler için 2021 yılının başından bu yana birçok kez bir araya geldi. Haziran 2022’de dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İslam Kalkınma Bankası’nın Kahire’deki yıllık zirvesine katılarak, 9 yıl sonra Mısır’ı ziyaret eden ilk bakan oldu. Daha sonra Erdoğan ve Sisi, Kasım 2022’de Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda ilk kez bir araya gelerek el sıkıştı. İki lider daha sonra Kasım ayında Suudi Arabistan ve Eylül ayında Hindistan’da düzenlenen G20 Zirvesi dahil farklı ülkelerde bir araya geldi. İki ülke dışişleri bakanları 2023 yılında birçok kez bir araya gelirken, Temmuz 2023’te karşılıklı büyükelçiler atandı.

Mısır Merkez Bankası verilerine göre Türkiye, Mısır’ın 5’inci büyük ticaret ortağıdır. – KAHİRE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu