Yaşam

Gezegenlerin Geçidi Başladı! Beş Gezegen ve Ay Hizalandı

Dünya’dan Merkür, Jüpiter, Venüs, Uranüs ve Mars’ın Ay ile hizalanması dün gün batımından itibaren gözlemlenmeye başlandı. Gökyüzünde birkaç gün çıplak gözle takip edilebilen bu olay, gezegenlerin geçit töreni olarak tanımlanıyor.

Dün gece gün batımından sonra gökyüzünde görülebilen bu sekans, açık havalarda ve şehir ışıklarından uzakta daha net görülebiliyor.

Geçen yaz, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn nadir bir gezegensel kavuşumda göründüler.

Akşamın ilk saatlerinde gökyüzüne bakmadıysanız, hızla ufukta kaybolurken Merkür ve Jüpiter’i yakalama şansını kaçırmış olabilirsiniz.

NASA astronomu Bill Cooke, bu gezegenleri dizilmiş olarak görmek için, Dünya üzerinde rastgele bir yerde gün batımından hemen sonra ufkun batısına bakmak gerektiğini öne sürdü.

“Bu gezegenler şu anda gerçekten sıralanmış değil”

İngiltere’nin İskoçya sınırına yakın bir yerde bulunan Kielder Gözlemevi’nden Dan Pye, bu ender olayı gözlemliyor.

İngiltere’deki Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nden gökbilimci Jake Foster, bu şekil hizalamalarının Dünya’daki görüşümüze özgü olduğunu söyledi. “Bu gezegenler şu anda gerçekten sıralanmış değiller, Güneş Sistemi boyunca dağılmış durumdalar. “Ancak, nadiren de olsa onları birlikte görmemize izin verecek kadar gökyüzünde yeterince yaklaşıyorlar” dedi.

alucra-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu