Haber

Havalimanlarında yeni dönem!

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Akıllı Siber İstihbarat ve Coğrafi Bilgi Sistemi Projesi kapsamında, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri kapsamında 54 havalimanı yerleşkesi, yerleşke içindeki elektronik cihaz istasyonları, hizmet binaları, ticari alanlar, müştemilat yapıları, Türk Hava Trafik Kontrol Merkezi Karargah kampüsü. “Havalimanı ve bina sınırları dışında bulunan 108 elektronik cihaz istasyonunda kullanılmaya başlandı.”

Yüzde 100 yerli ve Türk mühendisler tarafından geliştirilen projeyle ilgili Uraloğlu, “Akıllı Siber İstihbarat Yazılımı ile siber istihbarat seviyesindeki tehditlerin hızlı bir şekilde analiz edilmesini ve daha hızlı önlem alınmasını ve korunmasını sağlıyor. 54 havalimanımızdaki tüm sistemlerimiz DHMİ’ye bağlı, dolayısıyla savunma savunmasından hücum analizlerine kadar.” “Formüllerle saldırılar daha erken keşfedilerek daha korumalı ve güvenli hale geldi. Geliştirdikleri yerli ve milli çalışmalardan dolayı DHMİ yönetimini ve mühendislerimizi de tebrik ediyorum” dedi.

Bakan Uraloğlu, Coğrafi Tabanlı Dijital Bilgi Platformunun özelliklerine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“DHMİ sorumluluğundaki havalimanlarına ilişkin iç ve dış envanter bilgilerinin toplanması, görüşlerinin alınması, sayısallaştırılması, koordinatlarda haritalanması, 3 boyutlu modellenmesi, saklanması ve web, taşınabilir ve masaüstü ortamlarda sunulması, diğer kişiler tarafından paylaşılan bilgilerin entegrasyonunun sağlanması DHMİ bünyesindeki ilgili sistem ve kurum ve kuruluşlar. amaçlanmıştı. DHMİ bünyesinde 54 adet havalimanı yerleşkesi, kampüs içerisinde yer alan elektronik cihaz istasyonları, hizmet binaları, ticari alanlar, müştemilatlar, Türk Hava Trafik Kontrol Merkezi Genel Müdürlük yerleşkesi ve binaları ile havalimanı uçları dışında yer alan 108 adet elektronik cihaz istasyonu kapsam kapsamına alınmıştır. proje.”

habersusuz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu